Rozmýšľate nad tým, v čom podnikať, ale chýba vám potrebný počiatočný kapitál? Alebo nemáte núdzu o financie, no nie a nie dostať dobré nápady na podnikanie? Ponorte sa spolu s nami do nasledujúcich podnikateľských tipov. Možno vás niektorý z nich inšpiruje v tom, do čoho sa pustiť.
Rady na úvod
Keď uvažujete o rozbehnutí podnikateľskej činnosti, zamyslite sa nad konkurenciou v okolí, resp. v danom segmente. Dokážete ponúknuť svojej cieľovej skupine niečo lepšie a byť úspešnejší? Ak áno, smelo do toho! Pokiaľ máte pochybnosti, radšej pouvažujte nad iným podnikateľským plánom. V každom prípade si však ujasnite, aké máte finančné možnosti a koľko času chcete podnikaniu venovať. Hľadáte bokovku, pasívny príjem alebo sa plánujete podnikaniu oddať naplno?
1. Predaj prostredníctvom automatov
V súčasnosti je veľmi populárny predaj prostredníctvom rôznych automatizovaných prístrojov, ako napríklad vo fastfoodoch a v iných reštauračných zariadeniach cez samoobslužné kiosky. Okrem toho sa do popredia rovnako pretláča aj predávanie nápojov a potravín prostredníctvom automatov. Vďaka svojej jednoduchosti sa môže uchytiť prakticky kdekoľvek, no predovšetkým na miestach, kde je slabšia dostupnosť občerstvenia alebo veľký dopyt po rýchlom občerstvení. Nemusíte pritom predávať len klasický sortiment. Mnohí ľudia sa v súčasnosti napríklad sťažujú, že už ani základné potraviny, ako mliečne produkty, dávno nie sú také ako kedysi. Ešte stále však existujú rôzne poctivé farmy, ktoré žijú z predaja kvalitných výrobkov. Nadviažte s nimi spoluprácu a predávajte napríklad ich mlieko a iné produkty prostredníctvom automatu. Možno sa budete čudovať, koľkí ľudia ocenia kvalitu aj napriek vyšším cenám než v obchodoch. Alebo pouvažujte nad tzv. hranolkomatom, prípadne nad predajom balených bagiet.
Výhody
+ Slabá konkurencia
+ Bez nutnosti obsluhy/personálu
+ Pasívny príjem
2. Prenajímajte nástroje
Kupovať drahé nástroje, ako napríklad záhradnú či stavebnú techniku, sa neoplatí každému. Ak ju niekto potrebuje raz či dva razy za rok, predstavuje to pre neho zbytočne vysokú investíciu, na ktorú väčšinu času len sadá prach. Pouvažujte preto nad prenájmom podobných nástrojov vo vašom okolí. Prenajímať môžete dokonca aj také špecifické zariadenia, akými sú napríklad šklbačky na hydinu. Za približne 600 – 1 000 € dokážete kúpiť kvalitný model, ktorý môžete počas roka prenajímať. Pri poplatku cca 20 € na deň sa vám veľmi rýchlo vráti investícia a začnete zarábať.
Výhody
+ Slabá konkurencia
+ Rýchla návratnosť investície
+ Pasívny príjem
3. Rozbehnite street food na kolesách
Hoci sa v mestách objavujú viac a viac, stále ich nie je toľko, aby ste v jednom takom nemohli preraziť a splniť si sen. Obrovskou výhodou street foodu je, že ho môžete poňať ľubovoľným spôsobom – od domácich špecialít cez klasické fastfoody až po palacinky či iné sladké dobroty. V zásade budete potrebovať len vhodne zariadenú dodávku a reštauračný systém spolu s pokladňou. Ak chcete minimalizovať počiatočné náklady, radšej si ho výhodne prenajmite. Potom je už len na vás, či budete so svojím food truckom pôsobiť nepretržite na jednom mieste alebo sa budete presúvať z mesta do mesta. A takisto si môžete sami určiť, koľko času takémuto podnikaniu obetujete. Street food na kolesách môže byť skvelou bokovkou (napríklad víkendová prevádzka), no dokáže vás zamestnať aj dennodenne.
Výhody
+ Časová aj priestorová neviazanosť
+ Skvelá príležitosť na splnenie sna
+ Ponuková variabilita (ak sa neujme jedno, môžete predávať iné)
4. Vyrábajte home made produkty
Konkurencia v tejto oblasti je síce pomerne vysoká, no keď sa budete dobre prezentovať na sociálnych sieťach či na vlastnej webovej stránke, máte veľkú šancu na úspech. Ak máte vzťah k bylinkám, môžete sa venovať napríklad výrobe drogérie, ktorá patrí k bežne kupovanému sortimentu. A pritom sa neustále zvyšuje dopyt po jej šetrných prírodných alternatívach. Možností však máte neúrekom – od bytových dekorácií cez oblečenie až po sviečky alebo háčkované produkty. Takéto podnikanie je ideálne pre mamičky na materskej alebo študentky, prípadne ako bokovka popri práci.
Výhody
+ Bočný príjem
+ Jednoduchá výroba
+ Veľký záujem o prírodnú drogériu
5. Prenajmite si nehnuteľnosť a ponúkajte ubytovanie
Mysleli ste si, že na ponúkanie ubytovania napríklad cez Airbnb musíte vlastniť nehnuteľnosť? V tom prípade ste boli na omyle. Ak vám to nezakazuje zmluva o prenájme, legálne môžete ponúkať ubytovanie aj v prenajatej nehnuteľnosti. Stačia vám teda relatívne nízke finančné prostriedky na to, aby ste mohli pasívne zarábať pomerne slušné peniaze. Odporúčame vám však hľadať nehnuteľnosti v lokalitách, kde nebudete mať núdzu o nájomcov, napríklad v blízkosti fabrík alebo vyhľadávaných turistických atrakcií.
Výhody
+ Časová nenáročnosť
+ Pasívny príjem
+ Výber miesta podnikania podľa ľubovôle
Nielen nápad, v čom podnikať
Pamätajte, že ani neobmedzené finančné možnosti vám nezaručia podnikateľský úspech. Naopak, perspektívne podnikanie môžete rozbehnúť aj s minimálnymi vstupnými nákladmi. Stačí sa správne rozhodnúť. Zapamätajte si, že dôležitý je nielen nápad, v čom podnikať, ale aj zváženie časových možností, ktoré môžete biznisu venovať, a marketingové aktivity, lebo bez vhodnej propagácie sa dá dnes len s máloktorým podnikaním uspieť.