Predaj alkoholu – povinnosti a pravidlá, ktoré treba dodržiavať

Predávate vo svojom podniku alkohol? Pokiaľ si chcete overiť, či spĺňate všetky zákonné požiadavky, prečítajte si článok, ktorý funguje ako jednoduchý kontrolný návod. Zhrnuli sme v ňom základné povinnosti, ktoré neradno podceniť. Ich porušenie je spojené s nemalými sankciami. Ako teda na predaj alkoholu?

Základné povinnosti predajcov alkoholu

Druhy alkoholu

Pri výrobe a predaji alkoholických nápojov sa musíte riadiť pravidlami podľa druhu nápoja. Na predaj niektorých liehovín sú totiž kladené prísnejšie požiadavky. Zákon rozlišuje štyri hlavné skupiny alkoholických nápojov a každej z nich zodpovedajú aj colné označenia kódom kombinovanej nomenklatúry (KN).

1. Liehové alkoholické nápoje:

  • destiláty a iné alkoholické nápoje nezaradené v ostatných kategóriách s obsahom alkoholu viac ako 1,2 % obj. (zaradené pod kódy KN 2208 a 2207)
  • víno a fortifikované víno s obsahom alkoholu viac ako 22 % obj. (zaradené pod kódy KN 2204, 2205 a 2206)

2. Víno:

  • tiché víno, šumivé víno a fermentované nápoje s obsahom alkoholu viac ako 1,2 % obj. a najviac 15 % obj.
  • tiché víno s obsahom alkoholu viac ako 15 % obj. a najviac 18 % obj., ktoré bolo vyrobené bez obohatenia najmä pridaním cukru alebo zahusteného muštu (zaradené pod kódy KN 2204, 2205 a 2206)

3. Medziprodukt:

  • s obsahom alkoholu viac ako 1,5 % a najviac 22 % obj. (zaradené pod kódy KN 2204, 2205 a 2206)

4. Pivo alebo zmes piva a nealkoholického nápoja:

  • o s obsahom alkoholu viac ako 0,5 % obj. (zaradené pod kódy KN 2203 a 2206)

Povolenie na predaj alkoholu

Povolenie na predaj spotrebiteľského balenia liehu musíte mať, pokiaľ ako podnikatelia predávate liehoviny, konkrétne destiláty a iné alkoholické nápoje nezaradené v ostatných kategóriách s obsahom alkoholu viac ako 1,2 % obj. (zaradené pod kódy KN 2208 a 2207). Keď predávate len pivo alebo víno, povolenie nepotrebujete.

Povolenie na predaj liehu získate na príslušnom colnom úrade. Ako žiadatelia musíte spĺňať tieto podmienky:

  1. máte živnostenské oprávnenie na obchodnú činnosť,
  2. neboli ste právoplatne odsúdení za úmyselne spáchaný hospodársky trestný čin, trestný čin proti majetku alebo iný trestný čin, ktorého skutková podstata súvisí s predmetom podnikania (to sa vzťahuje aj na zodpovedného zástupcu a fyzické osoby, ktoré sú členmi riadiacich orgánov alebo kontrolných orgánov),
  3. nebolo vám počas obdobia 10 rokov odňaté povolenie na predaj okrem odňatia, o ktoré ste sami požiadali (to sa vzťahuje aj na osobu, ktorá je alebo v predchádzajúcich 5 rokoch bola s vami personálne alebo majetkovo prepojená),
  4. nie ste v likvidácii ani na vás nie je právoplatne vyhlásený konkurz, povolené vyrovnanie, potvrdené nútené vyrovnanie alebo povolená reštrukturalizácia.

Žiadosť podáte osobne alebo elektronicky. Pozor! Ak ste platiteľmi DPH alebo ste právnickými osobami zapísanými v obchodnom registri, prípadne ste fyzickými osobami – podnikateľom registrovaným na daň z príjmov –, ste povinní komunikovať so správcom dane elektronicky.

Počítajte s tým, že vybavenie vašej žiadosti môže trvať až 30 dní. Ak budete predávať liehoviny bez povolenia, hrozí vám pokuta za správny delikt vo výške od 332 do 3 319 eur.

Kde (ne)môžete predávať alkohol

Na Slovensku je predaj alkoholu povolený v rôznych typoch prevádzok, ako sú napríklad reštaurácie a kaviarne, bary a nočné kluby, maloobchodné predajne, ubytovacie zariadenia či prevádzky na verejných miestach, tzn. v obchodných centrách, na letiskách alebo staniciach.

Podľa zákona č. 530/2011 Z. z. musíte v žiadosti o povolenie na predaj alkoholu uviesť adresu svojej prevádzky, ak nie je totožná s vaším sídlom alebo trvalým pobytom. Povolenie vydané colným úradom sa potom vzťahuje na túto prevádzku. Zmenu jej adresy musíte colnému úradu oznámiť do 30 dní. Zároveň ste povinní skladovať spotrebiteľské balenia liehu určené len na predaj v rámci podnikateľskej činnosti. Finančné riaditeľstvo vedie elektronickú databázu údajov obsahujúcu evidenciu vydaných povolení na predaj, v ktorej sa uvádzajú aj adresy prevádzok.

Zákon č. 219/1996 Z. z. o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov však priamo uvádza aj podmienky, keď je predaj alkoholu úplne zakázaný. Úplný zákaz sa týka napríklad väčšiny zdravotníckych zariadení, zhromaždení a verejných kultúrnych podujatí (s výnimkou piva a vína) alebo verejných kultúrnych podujatí určených pre osoby mladšie ako 18 rokov.

Predaj alkoholu v podniku

Príležitostný predaj alkoholu na akciách

Ako prevádzkovatelia maloobchodu môžete predávať alkoholické nápoje na rôznych akciách, ale opäť platia iné pravidlá pre destiláty a ostatné alkoholické nápoje, najmä pivo a víno.

  • Zákony v súčasnosti umožňujú predaj liehovín na akciách len osobám so živnostenským oprávnením na obchodnú činnosť.
  • Liehoviny a ostatné alkoholické nápoje môžete predávať na ochutnávkach, farmárskych a tradičných trhoch, verejnosti prístupných slávnostiach a podobných akciách.
  • Pozor si dajte v prípade verejnosti prístupných športových akcií, na ktoré sa môže z rozhodnutia obce vzťahovať úplný zákaz predaja alkoholu, prípadne sa môžu predávať len nápoje s obsahom alkoholu do 4,1 % obj.
  • V prípade príležitostného predaja alkoholu platí oznamovacia povinnosť. Držiteľ povolenia na predaj alkoholu je povinný oznámiť colnému úradu tzv. ambulantný predaj najneskôr dva dni pred začatím predaja.
  • Za nedodržanie oznamovacej povinnosti colnému úradu na predaj alkoholu formou ambulantného predaja hrozí pokuta až do výšky 3 000 eur.

Povinnosti e-shopov predávajúcich alkohol

Aj v prípade predaja prostredníctvom prostriedku komunikácie na diaľku, teda v e-shopoch, musíte zaistiť ochranu osôb mladších ako 18 rokov. V e-shope skrátka nemôžete predať alkohol spôsobom, pri ktorom preukázateľne neoveríte vek kupujúceho. Bez kontroly veku ide o nezákonný predaj. Vek môžete kontrolovať až pri predaji tovaru, ale ekonomicky výhodnejšie je realizovať kontrolu ešte pred samotným odoslaním objednávky.

Podľa zákona musíte podobne ako v kamennej predajni viditeľným spôsobom informovať o zákaze predaja alkoholu deťom a mladistvým. Upozorniť na zákaz predaja alkoholu môžete po vstupe na hlavnú stránku e-shopu, pri prezeraní stránok a aj pred odoslaním objednávky. Odporúčame zaradiť si do e-shopu varovanie viackrát v priebehu nákupu.

Kto môže predávať alkohol

Zákon č. 219/1996 Z. z. o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov stanovuje zákaz predávať a podávať alkoholické nápoje alebo inak umožňovať ich požívanie osobám mladším ako 18 rokov. Legislatíva však nijako neupravuje predaj alkoholu mladistvými.

Na Slovensku môže na základe dohody o brigádnickej práci študenta pracovať mladistvý od 15 rokov. Predaj alkoholu mladistvými nie je zo zákona zakázaný, a tak aj osoby do 18 rokov môžu čapovať pivo v gastroprevádzkach alebo podávať alkohol v pohostinstvách.

predaj alkoholu podmienky

Povinné označenie prevádzky a predávaného alkoholu

Označenie prevádzky

Ako predajcovia všetkých alkoholických nápojov máte povinnosť na všetkých miestach ich predaja umiestniť dobre viditeľné upozornenie o zákaze predaja alkoholických nápojov osobám mladším ako 18 rokov. Zákon dokonca stanovuje, že text upozornenia musí byť jednoznačný, výrazný, dobre viditeľný a umiestnený na vhodnom podklade. Jeho súčasťou musí byť aj citácia zákona o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov.

Označenie alkoholu

Každá fľaša s liehovinou musí mať podľa zákona o spotrebnej dani z alkoholických nápojov originálnu kontrolnú známku (tzv. kolok). Táto povinnosť neplatí len pre produkty pestovateľského pálenia. Produkty pestovateľského pálenia však nesmiete predávať na miestach, kde predávate rozlievané liehoviny.

Alkohol označuje kolkom odberateľ kontrolných známok, ktorým môže byť prevádzkovateľ daňového skladu, oprávnený príjemca, dovozca spotrebiteľského balenia alebo schválený príjemca spotrebiteľského balenia. Všetci majú povinnosť registrácie, pričom podmienky registrácie sú pomerne prísne.

Každú kontrolnú známku si môžete skontrolovať na internete vo verejne prístupnom registri finančnej správy.

Tip na záver

Predaj a inventúru alkoholu vám v súčasnosti uľahčujú moderné reštauračné systémy, ktoré bezchybne zvládajú evidenciu SBL a otvorených fliaš. Navyše umožňujú automatický prepočet DPH pri príjme tovaru.

Besteron VISA, MasterCard