Rozhovor s Alexandrom Szakácsom: Skladová evidencia z iKelp POS Mobile sa nám osvedčila vo všetkých prevádzkach

S kávou sa spája mnoho historiek a príbehov. Dá sa povedať, že svoj jedinečný príbeh, ktorý je úzko spätý práve s kávou, píše aj ambiciózny podnikateľ Alexander Szakács. Okrem toho, že má v Nových Zámkoch vlastnú pražiareň kávy, prevádzkuje aj 18 reštauračno-kaviarenských zariadení v 10 slovenských mestách – všetko pod značkou Bonté.

Pražiareň kávy Bonté

Alexander Szakács nám v rozhovore ochotne porozprával nielen o svojich podnikateľských začiatkoch, ale aj o svojej pražiarni kávy Bonté a o samotnom procese praženia kávy. Zoberme to však všetko pekne po poriadku.

Ako sa môže človek dostať od otvorenia kaviarne až k vybudovaniu celej siete a vlastnej pražiarne?

Je to dlhoročný proces. Treba niekde začať a hlavne to musí človek robiť preto, že to chce a že má k tomu nejaký vzťah. Človek, ktorý tomu nie je ochotný obetovať všetok svoj čas a všetko svoje súkromie, si nemôže začať budovať žiadnu sieť. Čiže v prvom rade je potrebné uvedomiť si, čo v živote chce. Ak chce budovať sieť, mať aj rodinu a aj voľno, tak sa to nedá všetko skĺbiť.

Ja som začal s jednou kaviarňou pred 11 rokmi, v roku 2010. Potom ma začala káva ozaj zaujímať, dlhé roky som chodil po rôznych školeniach a seminároch, robil som si rôzne kurzy – baristické aj barmanské. Nakoniec som si pred zhruba 3 či 4 rokmi spravil pražiarsky kurz, lebo káva mi celkovo učarovala ako produkt. Veľa pražiarov začne pražiť s tým, že nemajú žiadny kurz, len vidia nejaké videá na Youtube a chcú to robiť pre biznis. V dnešnej dobe sa však kávu robiť len pre biznis nedá.

Alexander Szakács
Alexander Szakács. Zdroj: praziarenbonte.sk

Čo sa týka spomínaných školení a kurzov, musí nejaké absolvovať aj váš personál, resp. podrobujete vašich zamestnancov nejakej špeciálnej príprave?

Všetci zamestnanci sú zaškolení ešte predtým, ako začnú robiť – je to niekoľkotýždňový proces. Zaškoľujú sa aj brigádnici, no, samozrejme, tí nemusia vedieť toľko, čo napríklad čašníci a barmani. Keď ohodnotíme, že naši potenciálni zamestnanci na to majú a zvládnu pripraviť aj rôzne kávové nápoje či miešané drinky, začnú pracovať. No a okrem toho chodí náš personál aj na profesionálne barmanské a baristické školenia.

Vráťme sa k vašej pražiarni kávy. Čo všetko sa skrýva za samotným procesom praženia kávy? Ako to celé prebieha?

Celý proces praženia kávy je zložitý. Nie je to len o tom, že máte nejaký stroj, nasypete tam kávu a zapnete gombík. Každá fáza praženia má totiž určitý postup a určité kritériá, ktoré treba dodržať. Samotný proces pritom trvá zhruba od 15 do 22 minút – podľa toho, o aké praženie ide. Každá minúta sa však sleduje a koriguje. Čiže úvodný proces má úplne iné parametre ako stred a koniec praženia. Ovplyvňujú sa rôzne hodnoty – či už teplota v bubne, otáčky bubna, alebo odťah teplého vzduchu z bubna. Toto všetko sa nastavuje počas praženia a následne dolaďuje, pretože každé zrno reaguje inak. Je to síce náročné, no všetko sa to dá naučiť.

Pražiareň Bonté
Zdroj: praziarenbonte.sk

Keďže spomínate, že každé zrno reaguje inak, zaujíma nás, odkiaľ všetku tú kávu vlastne odoberáte.

Kávu odoberáme z Talianska, kde je veľký veľkosklad, do ktorého prichádza káva z celého sveta. Majú tam stovky druhov káv – či už nižšej, alebo vyššej kvality. My odoberáme hlavne tie prvotriedne kávy najvyššej kvality, aby sme našim zákazníkom priniesli čo najkvalitnejší produkt. Momentálne máme v ponuke asi 30 druhov káv od rôznych pestovateľov. Spomenúť môžem nielen čisté arabicy, ale aj blendy, teda mix arabicy s robustou. Slováci sú skôr naučení na blendy, ale už sa postupne učia aj na čisté arabicy. Extrémny chuťový rozdiel však medzi nimi nie je. Výsledná chuť sa totiž odvíja aj od toho, ako je káva upražená a pripravená. Napríklad aj veľmi dobrú kávu dokáže nešikovný barista pokaziť.

Káva Bonté
Zdroj: praziarenbonte.sk

Aké iné dobroty okrem výberových káv ponúkate vašim zákazníkom?

Zaoberáme sa aj sladkými a slanými produktmi. Robíme napríklad francúzske a brazílske palacinky a takisto máme zákusky vlastnej výroby, chlebíčky, jednohubky, šaláty či obložené misy. No a ďalej cateringovo zastrešujeme aj rôzne oslavy a spoločenské akcie.

Prevádzkujete viacero zariadení a ponúkate široký sortiment tovaru, čo musí byť náročné aj po skladovej, resp. evidenčnej stránke. Ako máte vyriešené tieto technické záležitosti?

Máme na to veľmi dobrý program iKelp POS Mobile, ktorý funguje online. Dokážete sa tak doň pripojiť z hocijakého miesta. Napríklad z hociktorej prevádzky môžete sledovať tie ďalšie. Ja mám v telefóne všetky prevádzky online, takže vidím v danú sekundu, čo sa kde deje. Môžem si tak sledovať aktuálne obraty a tržby, prípadne čo má kto na stoloch a aké objednávky sú práve v systéme nahodené.

Čo sa týka skladu, skladová evidencia z iKelp POS Mobile sa nám osvedčila vo všetkých prevádzkach. Tovar si totiž vieme okamžite monitorovať a odkontrolovať. Pravidelne robíme inventúry, pričom prípadné nedostatky, resp. mínusy v zásobách, nám skladová evidencia ihneď preukáže. Niekoľkokrát sme prišli napríklad aj na to, že nám „zmizol“ tovar. Pomocou spomínaného programu sme však dokázali efektívne odhaliť, kto za zmiznutím tovaru stojí.

Stánok s kávou Bonté
Zdroj: praziarenbonte.sk

Na záver vás prosíme o malý tip. Priamo v e-shope Bonté sa dajú objednať nielen rôzne druhy káv, ale aj rozličné darčekové balíčky, maškrty a dokonca aj kávovary. Čo z vašej internetovej ponuky by ste špeciálne odporučili našim čitateľom?

Vášnivým kávičkárom určite odporúčam vyskúšať niečo z našej ponuky kávy. Človek, ktorý má vzťah ku káve, totiž určite nepije len jeden druh kávy. Práve naopak, pravdepodobne sa snaží hľadať a spoznávať chute káv od rôznych výrobcov, dodávateľov a predajcov. No a naše kávy zákazníci chvália, pričom sa k nám radi vracajú. To mňa osobne veľmi teší. Je to také pohladenie na duši a zadosťučinenie za to, že niečo robíte od srdca.

Ďakujeme za rozhovor.

Write by Author / Vytvorené by
Besteron VISA, MasterCard